Internetowykantor

Inflacja w Polsce znów rośnie

SAXO:USDPLN   ABD Doları / Polonya Zlotisi
Tempo wzrostu cen nad Wisłą ponownie przyspiesza. Rynki czekają jednak znacznie bardziej na sygnał z USA. Wypada on niestety w dniu, kiedy dużo ważnych gospodarek ma wolne.

Inflacja z efektem jojo

Poznaliśmy dzisiaj odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce. Rośnie ona o 2,4%, to o 0,4% powyżej marcowego rezultatu. Czy powinniśmy bać się powtórki z rozrywki? Biorąc pod uwagę likwidację tarcz, dopłat do energii oraz wzrost cen ropy naftowej, jakieś odbicie w górę w kolejnych miesiącach wydaje się bardzo prawdopodobne. Wiele artykułów wskazuje, że to pierwszy wzrost inflacji od lutego 2023, kiedy to dotarliśmy do abstrakcyjnie wysokiego poziomu 18,4%. Obecnie nie grozi nam jednak aż taki wyskok. Nie zmienia to faktu, że okolice 4-5% pod koniec wakacji nie powinny być niczym, co budzi niepokój. To właśnie potencjał wzrostu powoduje, że RPP nie chce za szybko obniżać stóp procentowych.

Czekając na FED

Jutro odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych w USA. Federalny Komitet Otwartego Rynku, bo to on podejmuje decyzje, jak u nas RPP, zdaniem niemal wszystkich analityków nie zmieni stóp procentowych na tym posiedzeniu. Dlaczego to zatem w ogóle ważne wydarzenie, skoro wiadomo, co się stanie? Rynki oczekują nie tyle na samą decyzję, ile na konferencję, która odbędzie się po niej. Obecnie dominuje scenariusz wrześniowej obniżki stóp procentowych. Konferencja po jutrzejszej decyzji może go potwierdzić lub nie. Coraz więcej głosów mówi o sytuacji, gdzie jednak poczekamy aż do wyborów prezydenckich. Zmiana stóp tuż przed tak ważnym wydarzeniem wydaje się bowiem dość dziwnym pomysłem.

1 maja na rynku

Patrząc w kalendarze, można stwierdzić, że wiele państw na świecie tak bardzo chce świętować pracę, iż uczciło ją dniem wolnym (od niej samej). Oprócz Polski są to m.in. Niemcy, Francja, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Norwegia, Dania, Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia. Spoza naszego regionu są to też Turcja czy Chiny. Na liście nie ma jednak USA, za to w środę na rynku oprócz wspomnianej decyzji o stopach procentowych pojawią się dane na temat indeksów koniunktury i odczyt raportu ADP na temat zatrudnienia. Przy mniejszej liczbie inwestorów w pracy w tym dniu może się okazać, że dane te mogą mieć nieproporcjonalnie duży wpływ na rynki.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

15:45 – USA – indeks Chicago PMI.


Feragatname

Bilgiler ve yayınlar, TradingView tarafından sağlanan veya onaylanan finansal, yatırım, işlem veya diğer türden tavsiye veya tavsiyeler anlamına gelmez ve teşkil etmez. Kullanım Şartları'nda daha fazlasını okuyun.