Słabe dane o PKB ciążą forintowi, wybory w USA w centrum uwagi
Forint zniżkował w czwartek, na co wpłynęły słabe dane o PKB opublikowane dzień wcześniej, podczas gdy inne waluty Europy Środkowej były stabilne przed wyborami prezydenckimi w USA 5 listopada.
Forint EURHUF był słabszy o 0,4% na poziomie 409,1500 za euro.
„Forint osłabił się jeszcze bardziej po publikacji słabych danych o PKB (...) coraz mocniej odróżniając się od innych walut w regionie” – podał dom maklerski Equilor w raporcie.
„Następny silniejszy opór pojawia się w okolicach 414, podczas gdy poziom 405 stanowi wsparcie dla waluty” - dodał.
Dolar był w czwartek stabilny przed publikacją amerykańskiego indeksu cen konsumpcyjnych (PCE) za wrzesień oraz uważnie obserwowanego raportu o zatrudnieniu poza rolnictwem, który rynek pozna w piątek.
Jednak w październiku dolar może osiągnąć największy miesięczny wzrost od kwietnia 2022 roku dzięki solidnym danym, które zmniejszyły oczekiwania na obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych przez Fed.
Mocniejszy dolar zwykle ciąży walutom środkowoeuropejskim.
Wybory w USA 5 listopada weszły w ostatnią fazę, a sondaże opinii publicznej są zbyt wyrównane, aby wskazać zwycięzcę. Inwestorzy obstawiają, że kandydat Republikanów Donald Trump może ponownie zostać prezydentem, chociaż w sondażach wciąż idzie łeb w łeb z wiceprezydent Kamalą Harris.
Złoty EURPLN był stabilny na poziomie 4,3535 za euro, a analitycy Banku Millennium nie spodziewają się dużej zmienności w czwartek przed piątkowym świętem.
Jak wynika ze wstępnych danych, inflacja w październiku wyniosła 5,0% rok do roku, co było zgodne z oczekiwaniami.
Bank Millennium ocenił, że publikacja danych o podaży długu w listopadzie w dalszej części dnia może mieć wpływ na rentowności obligacji. Dochodowość 10-latek pozostaje w okolicach 6,0% po tym, jak rząd zapowiedział nowelizację tegorocznego budżetu, zwiększając deficyt do 240,3 miliarda złotych z poprzednio planowanych 184 miliardów
Korona czeska słabła o 0,1% do 25,4000 za euro.