ReutersReuters

Złoty lekko w górę, czeka na sygnały dotyczące dalszych perspektyw stóp proc.

W czwartek kursy walut Europy Środkowej nie uległy większym zmianom, a inwestorzy oczekują na wystąpienia prezesów banków centralnych Polski i Węgier.

Złoty EURPLN nieznacznie się umacniał, zyskując 0,12% do 4,2710 za euro. W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ponownie pozostawiła stopy procentowe bez zmian, a inwestorzy wypatrują wszelkich sygnałów, które pomogłyby lepiej ocenić, kiedy koszt kredytu mógłby zacząć spadać.

Konferecja prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego została zaplanowana na godzinę 15.00. W lipcu prezes mówił, że możliwość obniżki stóp procentowych pojawi się najwcześniej w 2026 roku, ale w sierpniu stwierdził, że dyskusja na ten temat może rozpocząć się jednak wcześniej.

"Wygląda na to, że prezes NBP nie zmienił zdania, więc prawdopodobnie jastrzębie nastawienie będzie tylko nieco słabsze od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, coś pomiędzy wersją z lipca i sierpnia" - napisali w raporcie analitycy ING.

"Jednak rynki są nastawione raczej gołębio, a pierwszą obniżkę wyceniają na grudzień tego roku, podczas gdy nasi ekonomiści spodziewają się jej dopiero w drugim kwartale przyszłego roku" - dodali.

Czeska korona EURCZK zniżkowała o 0,06% do 25,0590 za euro.

Z ankiety Reutera wynika, że w ciągu najbliższego roku czeska waluta może być liderem zwyżek wśród walut krajów Europy Środkowej, gdyż gospodarka Czech zaczyna odżywać, a obniżki stóp procentowych spowolniły.

Poza tym opublikowane w czwartek dane wskazały, że sprzedaż detaliczna w Czechach nadal rośnie, ósmy miesiąc z rzędu.

"Połączenie niskiej inflacji i solidnego wzrostu płac nominalnych (...) tworzy sprzyjające środowisko dla dalszego ożywienia sprzedaży detalicznej" - powiedział Radomir Jac, główny ekonomista Generali Investments CEE.

Węgierski forint EURHUF umacniał się o 0,11% do 392,60 za euro w oczekiwaniu na wystąpienie prezesa Narodowego Banku Węgier Gyorgy'ego Matolcsy'ego.

Bu haberi okumak için giriş yapın veya sonsuza kadar ücretsiz bir hesap oluşturun

Reuters kaynağından daha fazla haber

Daha fazla haber