InvezzInvezz

Wskaźnik CPI w Chinach wzrósł o 0,6%, co nie spełniło oczekiwań, ponieważ ceny transportu i artykułów gospodarstwa domowego spadły

Invezz

Chiński wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w sierpniu w ujęciu rok do roku o 0,6%, co było wartością niższą od 0,7% oczekiwanych przez analityków.

Wolniejszy niż oczekiwano wzrost jest efektem spadku cen transportu, artykułów gospodarstwa domowego i czynszów, co zniwelowało wzrost cen żywności.

Ceny żywności w sierpniu wzrosły o 2,8%

Dane dostarczone przez Wind Information ujawniły, że ceny żywności wzrosły o 2,8% rok do roku w sierpniu. Oznacza to pierwszy pozytywny wzrost cen żywności od czerwca 2023 r.

Co godne uwagi, ceny wieprzowiny wzrosły o 16,1%, zaś ceny warzyw wzrosły o 21,8%. Biorąc pod uwagę znaczący udział wieprzowiny w chińskim wskaźniku cen konsumpcyjnych (CPI), wzrosty te miały istotny wpływ na cały indeks.

Wang Yifan, analityk ds. rolnictwa w Nanhua Futures, stwierdził, że chociaż ceny wieprzowiny prawdopodobnie będą nadal rosły we wrześniu i październiku ze względu na cykle hodowlane, w dalszej części roku mogą one ulec presji spadkowej.

Bazowy wskaźnik CPI wykazuje wolniejszy wzrost o 0,3%

Core-CPI, który nie obejmuje cen żywności i energii, wzrósł o 0,3% rok do roku w sierpniu. Oznacza to wolniejszy wzrost drugi miesiąc z rzędu, odzwierciedlając utrzymujący się słaby popyt krajowy.

Całkowity wskaźnik CPI wzrósł o 0,4% w porównaniu z lipcem, co było wynikiem niższym od prognoz Reutersa zakładających wzrost o 0,5%.

Ceny konsumpcyjne w Chinach pozostają stosunkowo niskie, mimo utrzymujących się wyzwań w zakresie popytu krajowego od czasu wybuchu pandemii.

Yi Gang, były szef banku centralnego, podkreślił potrzebę zajęcia się presją deflacyjną i prognozował niewielki wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) do końca roku.

Wskaźnik cen producenta spada o 1,8% r/r

Wskaźnik cen producenta (PPI) spadł w sierpniu w ujęciu rocznym o 1,8%, przekraczając oczekiwane 1,4% spadku według sondażu Reutersa.

Ceny w przemyśle naftowym, węglowym i paliwowym spadły o 3% w ujęciu rocznym, odwracając wzrost o 4,3% odnotowany w lipcu.

Bruce Pang, główny ekonomista i szef działu badań w Chinach w JLL, uważa, że presja na spadek wskaźnika cen produkcji (PPI) wynika z niewystarczającego popytu krajowego i problemów w sektorze nieruchomości.

Zauważył, że oprócz żywności, tytoniu i alkoholu, główne kategorie wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) odnotowały spadki w porównaniu z poprzednim miesiącem, co podkreśla potrzebę podjęcia bardziej zdecydowanych działań na rzecz popytu krajowego.

Oczekiwane dane o sprzedaży detalicznej i dalszych danych gospodarczych

Dane o sprzedaży detalicznej za sierpień, wraz z danymi przemysłowymi, mają zostać opublikowane w sobotę. W lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła zaledwie o 2,7% w porównaniu z poprzednim rokiem, co odzwierciedla trwające wyzwania gospodarcze.

Zhiwei Zhang, prezes i główny ekonomista Pinpoint Asset Management, podkreślił znaczenie bardziej proaktywnej polityki fiskalnej w celu zapobiegania utrwalaniu się oczekiwań deflacyjnych.

Wypowiedzi Zhanga podkreślają potrzebę podjęcia ukierunkowanych działań gospodarczych, które pobudzą popyt krajowy i wesprą ogólną stabilność gospodarczą.


Invezz kaynağından daha fazla haber

Daha fazla haber